Yüreğir Şeker Ölçüm Hizmeti

Yüreğir Şeker Ölçüm Hizmeti

Şeker ölçümü, kanda bulunan glikoz miktarını belirlemek için yapılan bir testtir. Kan şekerinin yüksek veya düşük değerlerde olması sağlık için risk oluşturabilir. Bu nedenle özellikle diyabet hastalarının kandaki glikoz seviyesinin düzenli olarak izlenmesi gerekir. Şeker ölçümü hizmeti verdiğimiz polikliniğimizde diyetisyen hizmeti de mevcuttur. Kan şekeri seviyesi, uygun egzersiz ve diyet programı ile kontrol altına alınabilir. Yaşam kalitesini her bakımdan olumlu etkileyen bu programlara polikliniğimizden hizmet alarak ulaşabilirsiniz. Kan şekerini düzenli olarak takip etmek, komplikasyonların önlenmesinde son derece etkilidir. Kandaki glikoz vücut için enerji kaynağıdır. Fakat diyabet söz konusu olduğu zaman vücut, kanda bulunan glikoz miktarını dengelemekte zorlanır. 


Diyabet hastası olan kişilerin kan şekerini dengede tutmak için sadece diyet ve egzersiz yeterli değildir. Çeşitli ilaçlarla tedavinin desteklenmesi önemlidir. Şeker hastalığı tanısı konmuş kişilerin diyet egzersiz programının profesyonel olarak planlanması gerekir. Kan değerlerine ve kan şekeri değerlerine göre planlanmayan programlardan olumlu sonuç elde edilmesi zordur. Hatta bazı riskleri de beraberinde getirir. Yaşam standartlarını düşürmeden, sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için polikliniğimizde şeker ölçümü yaptırabilir ve gerekiyorsa diyetisyen desteği alabilirsiniz.

 

Kan Şekeri Ölçümü Nasıl Yapılır?


Kan şekeri, vücudun temel enerji kaynağıdır. Besinler yoluyla alınan şeker, hücrelere kan yoluyla iletilerek enerjinin kullanılması sağlanır. Bu bakımdan kanda bulunan glikoz miktarı çok önemlidir. Kan şekerinin seviyesini tespit etmek, sadece testlerle mümkündür. Şeker ölçümü için uygulanan testler şu şekilde sıralanabilir:

Açlık Kan Şekeri Testi: Açlık ve tokluk, kan şekeri değerlerini önemli ölçüde etkiler. Özellikle diyabet tanısı koyabilmek için açlık kan şekeri testinin mutlaka yapılması gerekir. Bu test için en az 8 saatlik açlık önemlidir. Kan şekeri değerinin net olarak ölçülebilmesi için ideal açlık süresi 8 ila 12 saattir. Açlık kan şekeri testinin sonuçları sadece doktor tarafından değerlendirilmelidir. Polikliniğimizde açlık kan şekeri testinin yanı sıra pansuman hizmeti gibi çok sık ihtiyaç duyulan hizmetlerde mevcuttur.

 

Tokluk Kan Şekeri Testi: Tok karnına yapılan bu test de diyabet tanısı için önemlidir. Sonuçları doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bu testi, ilk lokmanın üzerinden 2 saat geçtikten sonra yaptırmak idealdir. Tokluk kan şekeri değeri yüksek olan hastalarda kalp ve damar hastalıkları riski de yüksektir.

 

HbA1c Testi: Bu test için açlık veya tokluk şartı aranmaz. Yaklaşık 2-3 aylık veri alınmasını sağlayan bu test diyabet hastaları ve insülin direnci olan kişiler için önemlidir. Bu hastalıklara sahip olan kişilerin HbA1c testini düzenli aralıklarla yaptırması önemlidir.

Oral Glukoz Tolerans Testi: Bu testin yaygın olarak telaffuz edilen adı şeker yüklemesidir. Bu testten önce açlık kan şekeri testi yapılır. Hemen ardından 300 ml su içinde eritilen 75 gramlık glukoz kişi tarafından ağız yoluyla alınır. 2 saat içinde her yarım saatte bir test yapılarak teşhis konur.

Evde Şeker Testi: Bu test, tanı koymak için değil glikoz seviyesinin takibi için yapılır. Kan şekerinin kontrol altında tutulması için faydalı bir yöntemdir.
 

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Sonda, idrar kesesinde bulunan idrarın dışarı atılmasını sağlayan tıbbi bir tüpt&uu

Dikiş alma işlemi ağrısız ve basit bir operasyondur. Yara büyüklüğün

Her yaştan akut, kronik ya da terminal dönemdeki hastanın, kendi yaşam alanlarında