Yüreğir Sünnet

Yüreğir Sünnet

Diğer dünya ülkelerinde ve ülkemizde yaygın olarak uygulanan sünnet, cerrahi bir operasyondur. Erkek çocukları penisinin ucunda bir deri parçası ile doğar. Bu deri parçası idrar çıkış deliğinin tam üzerinde bulunur. Burada idrar deliğinin üzerinin kapanmasına neden olduğu için mikroorganizmaların üremesine uygun bir ortam yaratılmasına olanak sağlar. Erkek çocuklarının gelecekte enfeksiyon ve idrar yolları problemleri yaşamaması için bu deri parçası küçük yaşlarda cerrahi bir operasyonla alınır. Her türlü operasyondan sonra yara bakımı son derece önemlidir. 

 

Polikliniğimizde sunulan evde sağlık hizmetlerimiz arasında bulunan yara bakımı hizmetini dilerseniz evinizin konforundan ayrılmadan alabilirsiniz. Penis ucuna yapılan cerrahi operasyon son derece önemli bir işlemdir. Bu nedenle sadece çocuk cerrahları veya  üroloji uzmanları tarafından yapılması gerekir. Operasyondan sonraki iyileşme sürecinde de bakım ve pansuman işlemlerinin dikkatli bir şekilde yapılması önemlidir. Operasyon geçiren çocuğun sağlığını korumak için pansuman işlemlerinin profesyoneller tarafından yapılması daha faydalıdır. Erkek çocuklarının gelecekteki yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla yapılan bu operasyon için polikliniğimizi tercih edebilirsiniz. Bazı durumlarda penis ucundaki deri parçasının doğum sonrasında hemen alınması gerekir. Bu yöntem genellikle idrar deliğini tam kapatan ve gergin deri parçası söz konusu olduğunda uygulanır. Gergin deri parçası, idrar çıkışını engellediği için bir takım ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.


Sünnet Nasıl Yapılır?

Penis ucunda bulunan deri parçasının alınmasında birden fazla yöntem kullanılır. Fakat günümüzde, konunun uzmanları tarafından daha çok modern cerrahi yöntemler tercih edilir. Çünkü bu yöntemlerin yan etkileri az ve güvenilirlik oranı yüksektir. Deri parçasının alınmasında sonra tam iyileşme 3 ila 7 gün arasında gerçekleşir. Bu süre zarfında penis ucunda ağrı, şişlik ve renk değişiklikleri görülebilir. Genellikle kırmızı renkte veya çürümüş şekilde görünür. Zaman geçti iyileşme sağlanır. Polikliniğimizde gerçekleştirilen operasyonlardan önce tüm tahliller veya acil muayene de yapılır. Hastaların kan değerleri operasyona ışık tutar. Günümüzde en sık kullanılan sünnet yöntemleri şunlardır:

Cerrahi Yöntem: Penis ucundaki deri parçasının cerrahi yollardan kesilmesiyle gerçekleştirilir. Kesilen uçlar birbirine dikilir. Bu işlemin gelişim için olumsuz herhangi bir yan etkisi yoktur.

Koter veya Lazer Yöntemi: Deri parçasının elektrikli aletler ile kesilmesi yöntemidir. Bu yöntemin kalıcı sakatlıklara neden olma riski yüksektir. Bu yüzden uygulanması pek tavsiye edilmez.

Çan Yöntemi: Penis ucundaki fazla derinin iki metal plaka arasına sıkıştırılıp dışarıda kalan kısmının kesilmesi yöntemiyle uygulanır. Bu yöntemde kanama riski bulunmaz. Bu nedenle tecrübeli kişiler tarafından uygulanması sakıncalı değildir.
 

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Şeker ölçümü, kanda bulunan glikoz miktarını belirlemek içi

Dikiş alma işlemi ağrısız ve basit bir operasyondur. Yara büyüklüğün

Yaraları hariçten gelebilecek travmatizmalardan,enjeksiyon ve tahrişlerden koruma